1135 дка нови гори ще залеси до края на годината Североизточно държавно предприятие, което стопанисва държавните горски територии в четирите области – Варна, Добрич, Търговище и Шумен.
В рамките на 2016 г. ще бъдат засадени 600 000 фиданки – зимен дъб, цер, благун, червен дъб, космат дъб, акация, гледичия, сребролистна липа, планински и полски ясен, топола и др. Планираните залесявания започнаха през пролетта, но преобладаващата част от тях ще бъдат извършени през есента, когато предстои да се създадат 920 дка нови гори, информира Мина Сарова – специалист Връзки с обществеността в предприятието.
„На практика залесяванията, които през 2015 г. обхванаха 642 дка, се увеличават почти двойно”, обясни инж. Веска Стойнева, началник на отдел „Стопанисване на горите” в предприятието. СИДП отчита ръст и при производството на фиданки. През тази година то ще достигне 855 000 фиданки, като е концентрирано в 5 горски разсадника: ДГС „Шумен”, ДГС „Търговище”, ДЛС „Балчик”, ДГС „Добрич”, ДГС „Върбица”. За сравнение през миналата година са произведени 700 000 фиданки.
„Много усилия полагаме и за естественото възобновяване на горите. То е дори по-важно от създаването на нови култури, тъй като е начин да запазим генофонда на местните видове, които са доказали своята издръжливост. Това е ключът към подмладяването на гората по естествен път”, коментира инж. Стойнева. Тя допълни, че семенищните фиданки, които се появяват под дървостоя на вече престарели гори, са много по-устойчиви от произведените в разсадниците. През тази година от СИДП планират дейностите по естественото възобновяване на горите да обхванат 24 000 дка.
Предвижда се и попълване на култури върху площ от 174 дка. „Това се налага в случаите, когато броят на жизнените фиданки, които са се прихванали, са под 80% спрямо броя на залесените”, уточни инж. Стойнева. Тя отбеляза и усилията на лесовъдите за развитие и укрепване на горските култури. „Отглеждането на младите фиданки изисква през първите 3-5 години след засаждането им да се окопават и да се премахва заглушаващата ги растителност. През тази година такива мерки са набелязани за 5 200 дка горски култури”, информира началникът на отдел „Стопанисване на горите” в СИДП.
Почвоподготовката, която е задължителна за успешното залесяване, през 2016 г. ще обхване 1 035 дка. 230 дка от тях ще се обработят механизирано, а останалите – ръчно.