Държавно ловно стопанство „Балчик“ се намира в югоизточната част на Добруджа, на около 480 км от София и едва 45 км от Варна.
Природни особености
Средната надморска височина в района е 150 м. Средната годишна температура се движи от 10 ºС до 12 ºС. Климатът се характеризира с мека и влажна зима и горещо, но сравнително сухо и слънчево лято. Годишното количество на валежите се движи от 480 до 580 мм, което показва, че районът е един от най-сухите в страната. Средният брой на дните със снежна покривка е 70.
Релефът е разнообразен – равнинен в югоизточната част на Добруджанското плато и хълмист в Батовската долина, през която преминава р. Батова с обща дължина 39 километра.
На север стопанството граничи с Република Румъния, а на изток опира на Черноморското крайбрежие. Територията на ДЛС – Балчик е разположена на землищата на пет общини – Балчик, Каварна, Шабла, Добричка и Аксаково. Общата площ на стопанство- то е 15 913 ха, от които едро дивечовото ловно стопанство е обособено върху площ от 7495 ха.
На територията на стопанството се намират два резервата, един природен парк и три защитени местности.
Характерни за региона са широколистните гори от цер и дъб с подлес от дрян, леска, габър.
Дивеч
Основните видове дивеч, които обитават територията на стопанството, са: благороден елен, дива свиня, елен лопатар, муфлон, сърна.
Силата на стопанството е в лова на прелетен пернат дивеч. Много успешен е ловът и на фазан, патици, диви гъски, бекас, гургулица, пъдпъдък.
Най-добрите отстреляни трофеи в стопанството е световен рекорд на благороден елен ( 19,100 кг) и капитални трофеи от глиган, муфлон и сръндак.
Най-добрите отсреляни трофеи през последния ловен сезон са златни, сребърни и бронзови медали от сръндак, глиган и муфлон.