Крайният срок за подаване на заявления за закупуване на частни гори в обхвата на Североизточно държавно предприятие изтича на 19 септември. Процедурата стартира на 18 юли и до момента са подадени документи за общо 47 имота. Собствениците на 10 от тях са внесли своите заявления в рамките на три дни – от 7 до 10 септември, затова от СИДП очакват активността да се повиши през последната седмица.
Процедурата е в ход за всички горски предприятия в страната, като СИДП организира закупуването на частни горски имоти в границите на четирите области – Варна, Добрич, Търговище и Шумен. Сключените договори ще бъдат на обща стойност до 100 000 лв.
Към момента най-много заявления са подадени към горските и ловни стопанства на територията на област Търговище – 18. В ДГС „Омуртаг” са внесени документи за 16 имота, а в ДГС „Търговище” и ДЛС „Черни Лом” – по едно заявление.
Общо 11 са частните гори, предложени за закупуване на стопанствата към СИДП в област Добрич. Документите за шест от имотите са подадени в ДГС „Добрич”. Три заявления са подадени в ДГС „Генерал Тошево”, а две – в ДЛС „Балчик”.
До момента желание да се възползват от процедурата са проявили собствениците на девет частни имота на територията на Варненска област. Осем от тях са в обхвата на ДГС „Варна”, а един – на ДЛС „Шерба”.
Девет са и заявленията, подадени досега в стопанствата в Шуменска област. За шест от имотите документите са внесени в централното управление на СИДП, а за останалите три – в ДГС „Шумен” (2 бр.) и в ДЛС „Паламара” (1 бр.).
От СИДП напомнят, че критериите и цялата процедура са детайлно разписани в издадената от министъра на земеделието и храните Десислава Танева заповед и правилата към нея. Тези документи са публикувани на сайта на министерството, както и на сайта на предприятието, така че всеки, който проявява интерес, може да се запознае подробно с отделните стъпки. Регламентът предвижда да бъдат закупувани само поземлени имоти в горски територии, които са собственост на физически лица, максималната им площ е до 5 хектара и не са били предмет на договор за замяна.
Съгласно утвърдените правила при първия етап на класирането с предимство ще се ползват малките частни горски имоти – от 1 декар до 20 декара, в съседство с държавна гора. С по-голям брой точки ще се оценяват и горите със специални и защитни функции.
На втория етап от класирането ще се селектират икономически най-изгодните ценови предложения. Подборът ще бъде направен на базата на съпоставка с възложената от предприятието за съответните имоти независима оценка.
Основната цел на процедурата е по-ефективното стопанисване и опазване на горите, тъй като в момента има много частни гори, където предвид малките площи не се извършват необходимите лесовъдски мероприятия.